בוגרים מספרים

"בוגרים מדברים על הישיבה"

נוחי מנדל, סא"ל מג"ד ביחידת חי"ר:
בוגריםהמיוחדות בלימודים בעטרת ירושלים שהם בונים בך את האישיות, גם את האישיות הכללית וגם את האישיות הפרטית. הקשר עם הרב אבינר הוא זה שנתן לי את היכולת להתגבר, להמשיך לעמוד מול הקשיים ולעשות את המשימות מצד אחד ויחד עם זה להמשיך הלאה ולדעת לא לשבור את הכלים. הקשר הזה הוא למעשה זה שמצליח לשמור אותנו מעל פני המים - להמשיך גם בעשיה יחד עם שמירה על היראת שמיים ועל הקירבה לתורה ולדעת שזו הדרך הנכונה שבה אנחנו צריכים ללכת. אני באופן אישי בזמנו הייתי גר בשער הפרחים בכוך בחומה - אני חושב שזה הדבר הראשון שהטמיע בי את הצניעות ואת הפשטות בחיים. איפה שהישיבה נמצאת, איך שהישיבה חיה איך שהישיבה אוכלת, זה מכניס אותך לתוך הענווה והצניעות והפשטות כמוטיב מרכזי.
עצם נוכחותה של הישיבה בתוך העיר העתיקה וברובע המוסלמי זה אולי אחד מהסממנים ומהמוטיבים החינוכיים הגדולים בעטרת ירושלים.

 

שאול גולדשטיין, ראש מועצת גוש עציון:
הישיבה נותנת הרבה דברים. היא חיזקה אצלי מאד את ההבנה - למה צריך להילחם על ארץ ישראל, למה צריכים לבנות גשרים בתוך עם ישראל ומדוע חשובה התורה בכל מערכות החיים שלנו. גם במישור המשפחתי הישיבה עזרה לי מאד. חזרתי בתשובה בגיל יחסית מאוחר, ואני חושב שהקיבוע של תורת המשפחה מתוך תורת חיים נתן לי המון, גם במישור המשפחתי מול ההורים שלי וגם מול אשתי והילדים.
לישיבה יש הרבה מאד מה לתת והיא לא מתבלטת כי היא לא קיצונית. היא ישיבה שפונה למיינסטרים הנכון של הציונות הדתית של אנשים שמחוברים למדינה לעם ולארץ.
הרב אבינר הוא מגדולי מורי הדור בכל הרמות בעיקר האידיאולוגיות. אני מחובר מאד לרב אבינר ומתייעץ איתו בהמון דברים, גם היום כראש מועצה שעוסק בענייני חולין, אני מרבה להתייעץ איתו בעניינים שהם ברומו של עולם - הרב אבינר הוא יועץ טוב ואדם, ואת התקופה של עטרת ירושלים לא הייתי מחליף בשום דבר אחר שבעולם.
כדאי מאד ללכת ללמוד שם מפיקים משם הרבה דברים, והלוואי שהילדים שלי ילכו אחרי ויבואו ללמוד בעטרת ירושלים.

הרב אייל קרים, ראש מדור הלכה בצה"ל:
בוגריםאחד הדברים שמאד מאפיינים את הישיבה זו העובדה שאין בישיבה הזו כפייה. ישנם הרבה ישיבות במדינת ישראל שישנה שם פונקצייה של משגיח רוחני, משגיח תורני כזה או אחר. הדברים הקטנים הללו שתלמיד יכול לבוא לשבת וללמוד גם במקום שלבו חפץ וגם בסוגיה שלבו חפץ זה אחד הדברים החשובים, בעיקר עבור תלמידים צעירים שלא תמיד יכולים להסתדר בשיעור המסודר והממוסד ומחפשים יותר ויותר נתיבים עצמיים עבורם.
אחד הדברים החשובים שאני קיבלתי במהלך השנים שלמדתי בישיבה, בעיקר מהרב אבינר זה הנושא של שמירת הזמן. יום אחד התחדש בישיבה שיעור הלכה. הוא התחיל עם 15 תלמידים ולאחר כשבועיים שרדו בשיעור הזה בערך 2 תלמידים והרב אבינר, לאחר עוד שבוע נשאר בשיעור הזה תלמיד אחד הרב אבינר והטייפ. אני הייתי יושב במרחק לא רחוק מהמקום שבו התנהל השיעור הזה וזה היה עבורי הלימוד הכי גדול - ששיעור תורה לא מבטלים. עד שהמסגרת לא התפרקה לחלוטין והיו 3 שלמדו - הרב אבינר הטייפ ועוד תלמיד אז השיעור הזה התנהל, תמידין כסדרן.

הרב ד"ר יצחק קראוס, ראש המדרשה לבנות באוניברסיטת בר אילן:
הרב אבינר עודד אותנו לצאת ללמד. כל אחד יכול לתת בתחומו - לא רק לקבל אלא גם לתת במקומות שונים. היום בהנהגה של הציבור אם אין לך את האופק לא העכשווי אלא מבט לנצח מבט קדימה, קשה להתמודד. המבט הזה נותן את הכח לעבור משברים ולהתקדם למרות הקשיים היומיומיים. אני חושב שדורות של תלמידים צריכים באמת להתחנך בדרך הזאת, דרך שלא מוצאים בכל מקום, דרך שמתווה ראש הישיבה, שנמצא בבית המדרש במשך רוב שעות היום. לא הייתי בישיבה הרבה זמן לצערי אבל אני בטוח שמקומו של הרב אבינר הוא שם באותו שולחן צנוע בצד שמאל של האולם. לא מוצאים את זה הרבה וזו דרך לימוד חשובה ביותר, להידבק בתלמידי חכמים לא רק בדרך שיעור התורה, להידבק בתלמיד חכם גם כשאתה רואה אותו לומד, גם כשאתה רואה אותו אוכל, גם כשאתה רואה אותו נוהג וגם כשאתה רואה אותו נוסע, לאורך כל הדרך.
לא משנה איפה האדם נמצא בצבא, בעולם הכלכלה, בעולם ההיי טק או בכל מקום אחר - הוא מביא את התורה שלמד בישיבה הזו למקום בו הוא נמצא.

הרב שלום לוי, רב העיר קריית שמונה:
בניית דרכו של תלמיד ישיבה בישראל, ובניית  קומתו הרוחנית , היא דרך מיוחדת בנויה היטב שקיימת ומתממשת בעטרת ירושלים שלצערי אני לא רואה אותה בישיבות קדושות אחרות, דבר שגורם להרבה מכשולים, שעדיין אמונתם ודרכם ורוחניותם לא מעוצבת.

הרב אבנר ששר, סגן ראש ישיבת הכותל:
ישיבת עטרת ירושלים, הינה אחת הישיבות המובילות בתחום של גידול תלמידי חכמים לתורה, שאינה מנותקת מן המציאות.

הרב אילן ציפורי, ראש מוסדות תורה אחרי צבא:
עטרת ירושלים זה לא רק ישיבה אלא זה בית חינוך שנותן לנו השקפה כללית על התפקיד שלנו בתוך עם ישראל, והמשימות הלאומיות של הציונות הדתית.

הרב איתמר כהן, ראש המכינה בנוקדים:
השנים שהייתי בישיבה היו השנים הכי יפות בחיים שלי. שנים שבהם אתה שקוע בד' אמות של תורה.

הרב ברוך תאנה, ראש מוסדות מוריה:
הרב אבינר הוא הרוח החיה בישיבת עטרת ירושלים, ואופיו של בית המדרש ושל התלמידים הלומדים בו חשוב מאד לירושלים, לתורה, ולכל ההתיישבות שמסביבה.
בלב ההתיישבות בעיר העתיקה ישנה ישיבה, כי ירושלים נבנית דווקא מתוך תורה, ואני חושב שזו השגחה מופלאה שהרב אבינר- בדמות המיוחדת שלו, בהקרנה המיוחדת שלו התחבר לכאן והקים פה עולה של תורה.

הרב אלעזר נאה, רב היישוב קשת:
ישיבת עטרת ירושלים בשבילי זה בראש ובראשונה מקום שלומדים בו תורה ומתפתחים בתורה. לימוד התורה בישיבה הוא לימוד מבית מדרשו של הרב זצ"ל של הרב צבי יהודה זצ"ל מה שנקרא התורה הגואלת.